21. ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM YARIŞMASI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

11/09/2020
Safranbolu Belediyesi tarafından organize edilen 21. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nin başlamasına günler kaldı. Festival 25-28 Eylül tarihleri arasında Kültür Bakanlığı’nın katkıları ile UNESCO Kültür Mirası Safranbolu’da gerçekleştirilecek.
21. ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM YARIŞMASI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

2000 yılından bu yana aralıksız devam etme özelliği ile Türkiye’de ilk ve tek olma niteliğine sahip Uluslararası Belgesel Film Festivali 4 ayrı yarışmaya ev sahipliği yapacak. Belgesel Film kategorileri ve Fotoğraf dallarında ana jürinin değerlendirmesinin ardından yarışmacılar ve eserlerine ödülleri 26 Eylül’de takdim edilecek.

97 Ülkeden 1431 Aday

2004’te uluslararası boyut kazanarak pek çok başarılı yapıtın tanınmasına yardımcı olan Uluslararası Belgesel Film Festivali yarışmalarına katılım her geçen yıl artıyor.

Kültürel mirasın gelecek nesillere estetik kaygı ve bilimsel bakış açısı ile aktarılmasını arzu ettiklerini belirten Festival Komitesi ve Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Osmanlının mimari izlerini yaşatan ve yaşayan bir müze sayılan Safranbolu yerli ve yabancı pek çok misafiri ağırlarken, kültür ve sanat alanında da ismini duyurmaya devam ediyor. Bu yıl festivalimize belgesel film ödülü için 97 ayrı ülkeden 1431 başvuru, fotoğraf yarışması için ise 1110 başvuru oldu. Sıra dışı yapımlar ve fotoğraflarla karşılaşacağımıza eminim, heyecanla ödül törenini bekliyoruz” dedi.

 

Diğer Haberler