Ödüller Muhteşem Finalle Sahiplerini Buldu

18/09/2021
6, 17 ve 18 Eylül günleri boyunca birbirindan güzel programlar ile tüm kitlelere hitap eden festivalin son günü...
Ödüller Muhteşem Finalle Sahiplerini Buldu

16, 17 ve 18 Eylül günleri boyunca birbirindan güzel programlar ile tüm kitlelere hitap eden festivalin son günü, fotoğraf sanatçısı Cemil Belder tarafından organize edilen doğa yürüyüşü ile başladı.

Tarihi Cinci Han'da Prof. Dr. Ali Yakıcı ile Doç. Dr. Berrin Sarıtunç tarafından, Ahilik ve Safranbolu Kültürü konularında verilen konferansı; Moderatörlüğünü Öğretim Görevlisi Serdar Sabuncu'nun yaptığı, Sinema Eleştirmeni Burçak Evren ve Dr. Hakan Aytekin ile Öğretim Görevlisi Özcan Gürbüz'ün katıldığı "Belgesel Sinemanın Kültürel Miras ve Korumacılığa Katkısı" başlıklı söyleşi takip etti.

Safranbolu Belediyesi Çocuk Meclisi Üyeleri tarafından hazırlanan ve uygulayıcısının, Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eda Öz Çelikbaş'ın olduğu "Yaratıcı Sanat Terapisi" adlı serginin açılışının ardından; Kazdağlı Meydanı'nda halk oyunları ve genç müzisyenlerin performans gösterilerine geçildi.

Son gün etkinlikleri, Leyla Dizdar Kültür Merkezi'nde yapılan ödül töreni ile devam etti. 

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse'nin ev sahipliğindeki programa; Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, Karabük İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, İş İnsanı Şefik Dizdar ile çok sayıda sanat sever katıldı.

Profesyonel kategoride Ulaş Tosun'un belgeseli en iyi film seçildi. Profesyonel film kategorisinde jüri özel ödülü, Aleksei Golovkov'un "When The Snow Melts Down" isimli filmine verildi. Amatör film kategorisinde en iyi belgesel film ödülünü Yasin Serindere'nin "Kanalı Beklerken" eseri aldı. Aynı kategoride jüri özel ödülüne, Begüm Aksoy'un "Smirna'nın Çukuru" filmi, Süha Arın özel ödülüne ise Celeste Galliot-Dollet'in "Beautiful Remains" filmi lâyık görüldü. 

Serbest kategoride en iyi belgesel ödülüne Neşe Uğur Nohutçu'nun "Töz" eseri, jüri özel ödülüne ise Ahmet Keçili'nin "Seval" filmi değer bulundu. Belgesel film yapım destek ödülünü Göksel Tuzun'un "Hüseyin ve Fatma Şimdi Oturum Açtı" eseri aldı. Sinema onur ödülüne Burçak Evren, belgesel sinema emek ödülüne ise yönetmen Hakan Aytekin ve Akademisyen-Yönetmen Özcan Gürbüz lâyık görüldü.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse yaptığı konuşmada, "Uzun bir çalışma temposunun ardından festivalin sonuna geldik. Etkinlikler süresince emek ve destek veren herkese teşekkür ediyorum. Kısa bir dinlenme süresinin ardından önümizdeki yılın çalışmalarına başlayacağız. Herkesin emeğine sağlık. Tekrar teşekkür ediyorum."dedi. 

22. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, sevilen sanatçı Şevval Sam konseri ile son buldu. 

Erken saatlerde Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı'nı dolduran Safranbolululara muhteşem bir performans ile güzel bir gece yaşatan Sanatçı Sam, yaklaşık iki saat süren konser esnasında meydanı hınca hınç dolduranlarla birkte sevilen şarkılarını seslendirdi.

Yerel ve ulusal basının da yakından tekip ettiği konserde, Başkan Köse Şevval Sam'a Safranbolu maket evi ve çiçek hediye ederken, kendilerini kırmayan sanatçıya ve Safranbolu halkına teşekür etti.

Diğer Haberler