Festivalde 2. Gün De Coşku İle Geçti

17/09/2021
Belgesel severlere 22. kez kapılarını açan Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, 2. gününde de dolu dolu geçti...
Festivalde 2. Gün De Coşku İle Geçti

Festivalde 2. Gün De Coşku İle Geçti

Belgesel severlere 22. kez kapılarını açan Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, 2. gününde de dolu dolu geçti.

Tarihi Çarşı’daki Cıngıllıoğlu Sanat Galerisi'nde Zafer Çamlıca’nın “Safran Konulu Yapıtlar” ve Tarihi Belediye binasındaki Gökhan Gönenç’in “Bir Yabancının Gözünden Safranbolu” adlı sergilerinin açılışları ile başlayan 2. gün programları, Cinci Han'da gerçekleşen “Belgesel Sinemada Yeni Yönelimler” başlığı altındaki söyleşi ile devam etti.

Moderatörlüğünü Dr. Musa Ak’ın yaptığı söyleşide; Doç. Dr. Kurtuluş Özgen, Dr. Meliha Elif Demoğlu ve Öğr. Görevlisi Hasan Basri Özdemir belgesel sinemada yeni yönelimler ile ilgili birikimlerini, belgesel severlerle paylaştılar. Hemen ardından “Bir Film Yapmak” adlı söyleşiye geçildi. Sinema yazarı Burcu Bozdemir’in moderatörlüğündeki söyleşiye ise; Yönetmen Ebru Ceylan, Yönetmen Eylem Kaftan, Yapımcı Didem Türkmen ve Görüntü Yönetmeni Deniz Eyüboğlu katıldı.

Buradaki programın ardından Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Belediye Başkanı Elif Köse ve beraberindeki heyet, Demirciler Çarşısı'nda demir ustalarını ziyaret ederek demir sanatı ile ilgili bilgiler aldı. Kaymakam Türköz ve Başkan Köse burada demir döverken, Başkan Köse, “Zanaatkârlarımıza bu zor mesleği sürdürdükleri, gelecek kuşaklara aktardıkları için teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Tarihi Çarşı'daki program, Kazdağlıoğlu Meydanı'nda dj ve rap performansları ile sona erdi.

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali 2. gün etkinlikleri, Safranbolu’nun sevilen simalarından Yılmaz Kavuşturucu'ya ait konağa “En İyi Korunan Ev” plaketi çakım töreni ile devam etti.

Bağlarbaşı Mahallesi'nde yaklaşık 100 yıllık olduğu belirtilen 3 katlı yapıya, Karabük Valisi Fuat Gürel, Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse ile ev sahipleri, "En İyi Korunan Ev" plaketini çakarken; Yılmaz Kavuşturucu, ödüle lâyık bulunmaları nedeniyle büyük mutluluk yaşadığını belirtti. Kavuşturucu, bu evde doğup büyüdüğünü, ölene kadar da bu evde yaşamak istediğini söyledi.

Belediye Başkanı Elif Köse de, “Çocukluğumda da hayranlıkla izlediğim bu güzel evin, daha önce böyle bir ödül almamasına şaşırdığımı belirtmek isterim. Gerçekten çok güzel korunmuş, muhteşem bir bahçeye sahip bu güzel evin daha nice yıllar ayakta kalmasını diliyor, değerli Kavuşturucu ailesine teşekkür ediyorum.” dedi. 

Karabük Valisi Fuat Gürel ise, ödül alan evi koruyan ve geleceğe taşıyan Kavuşturucu ailesini tebrik etti. Festivalin devam ettiğini ifade eden Gürel, "Dün akşam bir kısmına katılabildim. Yarın da başka bir yerde olacağım için özellikle buna gelmek istedim. Bu tür festivalleri yapmak, uygulamak ve sürekli hale getirmek gerçekten çok zor. O bağlamda bu şehrin yöneticilerini tebrik ediyorum." diye konuştu.

Törene, Belediye Eski başkanlarından Kızıltan Ulukavak, Mustafa Eren, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, İş İnsanı Şefik Dizdar da katıldı.

Özel çocuklardan oluşan, Aylin Özel Eğitim Müzik Gurubu'nun performansı ile devam eden akşam programları, Türk Dünyası Müzik ve Halk Dansları Topluluğu'nun programı ile devam etti.

Gece; Misak-ı Milli Meydanı'nda gerçekleşen, Karadeniz müziğinin sevilen sesi Ekin Uzunlar konseri ile son buldu.

Meydanı hınca hınç dolduran Safranbolululara muhteşem bir gece yaşatan Uzunlar, Safranbolu’nun çok güzel ve özel bir kent olduğunu, Başkan Köse ile çok daha güzelleştiğini söyledi.

Konser süresince gönüllerince eğlenen Safranbolulular tüm şarkılara eşlik ederken, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse sanatçıya, Safranbolu maket evi ve çiçek takdim etti.

Diğer Haberler