22. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Başladı

16/09/2021
Kültürel değerlerin kültürel alt yapı ile korunması ve gelecek nesillere aktarılmasında sürekliliğinin sağlanması amacıyla "Kültürel Miras ve Korumacılık" ana teması ile gerçekleşen festivalin bu yılki yan teması; Ahilik Teşkilatı'nın önderi Ahi Evran’ın doğumunun 850. yılı olması münasebetiyle, "Ahilik Kültürü" olarak belirlendi.
22. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Başladı

Kültürel değerlerin kültürel alt yapı ile korunması ve gelecek nesillere aktarılmasında sürekliliğinin sağlanması amacıyla "Kültürel Miras ve Korumacılık" ana teması ile gerçekleşen festivalin bu yılki yan teması; Ahilik Teşkilatı'nın önderi Ahi Evran’ın doğumunun 850. yılı olması münasebetiyle, "Ahilik Kültürü" olarak belirlendi.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse Başkanlığında organize edilen Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nin 22.si, sabah saatlerinde yapılan belgesel gösterimlerinin ardından gerçekleşen şehir turundan sonra, Festival Organizasyon Komitesi’nin Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na Çelenk Sunma Töreni ile sanat severlere kapılarını açtı.

Festival kapsamında ‘’En İyi Restore Edilen Ev’’ ödülüne lâyık görülen Muhsin Bey Konağı'na; Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Belediye Başkanı Elif Köse, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek, Araç Belediye Başkanı Satılmış Sarıkaya, İş İnsanı Şefik Dizdar ve konak sahibi tarafından plaket çakıldı.

Daha sonra Leyla Dizdar Kültür Merkezi'nde, Fotoğraf Sanatçısı Cemil Belder tarafından Hüseyin Karataş anısına düzenlenen “Ardımdan” konulu fotoğraf sergisinin açılışı yapılarak, dereceye giren fotoğrafların sergilendiği alana geçildi. 

Safranbolu Erkek Halk Oyunları Ekibi, Folkart Gençlik Spor Kulübü ve Nilüfer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu gösterileri ise Leyla Dizdar Kültür Merkezi'nin bahçesinde yapıldı. Safran Ekspres tarafından verilen Rock konserinin de tamamlanmasıyla, buradan hareketle Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı'na kortej yürüyüşü yapıldı.

Kortej yürüyüşüne Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin yanı sıra, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı'nda festivalin açılış konuşmasını yapan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, bu tür kültürel mirasa ve turizm ekonomisine sahip olan yerler için festivallerin önemli olduğunu belirterek, bu festivallerin çok yoğun çaba gerektiren organizasyonlar olduğunun altını çizdi.

Festivalin ana temasının her yıl "Kültürel Miras ve Korumacılık" olduğunu ifade eden Başkan Köse, "Biz bunun yanı sıra bir yan tema belirliyoruz. Bu yıl seçtiğimiz yan tema da 2021'in Ahi Evran yılı ilan edilmesi nedeniyle, 'Ahilik Kültürü' olarak belirlendi. Ahilik o kadar önemli ki; kardeşliğin, doğruluğun, dürüstlüğün, aklın ve bilimin yani güzel olan her şeyin birleştiği sosyo-ekonomik düzenin adı." diye konuştu.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse konuşmasını şöyle noktaladı: “Bu güzel organizasyonda emeği geçen başta mesai arkadaşlarım olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Festivalimiz hayırlı olsun.” 

Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz ise, Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali'nin 22 yıldır sürdürülebilir olmasının çok önemli olduğunu kaydetti ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Safranbolu Eski Belediye Başkanı Kızıltan Ulukavak'ın hayat hikâyesinin anlatıldığı belgesel film gösteriminin ardından söz alan Kızıltan Ulukavak da; Safranbolu'nun önemine dikkat çekerek, yapılan çalışmalardan memnuniyetini dile getirdi.

Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve Safranbolu Eski Belediye Başkanı Kızıltan Ulukavak tarafından festival meşalesinin yakılmasını; Yönetmen Alper Şahin tarafından çekilen Safranbolu’da Bir Başkan adlı belgesel filmin gösterimi izledi.

Karabük Valisi Fuat Gürel’in alana girmesiyle devam eden festival, Nilüfer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu'nun gösterilerinin ardından TRT’nin sevilen sanatçıları İsmail Özkan ve Mine Geçili’nin muhteşem konseri ile ilk gününü tamamladı.

Diğer Haberler