Uluslararası Uzun Metraj Kategorisi Jüri

 • YEŞİM USTAOĞLU / JÜRİ BAŞKANI

 • DOĞAN SARIGÜZEL

  Türkçe:

   

  1962 yılında Manisa'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de, yüksek öğrenimini İstanbul’da Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-TV Bölümünde tamamladı.

  Öğrencilik yıllarında sayısız filmde hemen her alanda görev aldı.

  Okul sonrası profesyonel yaşamını serbest görüntü yönetmeni olarak yurtiçinde ve yurtdışında sürdürdü.

  2001-2003 yıllarında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde, 2007-2011 yıllarında Bilgi Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Sinema TV Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

  Reklam filmleri, belgeseller, kısa filmler, müzik videoları ve sinema filmlerinde görev almayı sürdürmektedir.

  Görüntü Yönetmenleri Derneği kurucu üyesidir ve 2017-2022 döneminde yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenmiştir.

   

  İngilizce:

   

  Born in Manisa in 1962, he completed his primary and secondary education in Izmir and his higher education at Mimar Sinan University Cinema-TV Department in Istanbul.

  During his studentship years, he has worked in almost every department in countless films. After graduation, he continued his professional life as a freelance cinematographer in Turkey and internationally.

  He taught at Yıldız Technical University between 2001-2003 and at Bilgi University, Faculty of Communication, Department of Cinema TV between 2007-2011.

  He continues to work on commercials, documentaries, short films, music videos and feature films.

  He is a founding member of the Cinematographers’ Association of Turkey and served as the president between 2017-2022.

  ,

 • GÖRKEM YELTAN

  ÖZGEÇMİŞ

  Konservatuvar tiyatro bölümü mezunu olan Yeltan çeşitli diziler, filmler ve oyunlarda rol almıştır. Oynadığı filmlerden Uzak İhtimal ve Eylül filmleriyle en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görülmüştür.

  İki gazetede çocuk edebiyatına ilişkin makaleleri yayımlanan yazarın basılmış on dokuz çocuk kitabı vardır. Yirminci kitabı “Sarmaşık ve Kaktüs” büyüklere yazılmış bir masalıdır. Şarkı sözü yazarlığı yapmıştır. Senaryo ekibinde yer aldığı Uzak İhtimal filmiyle en iyi senaryo ödülünü de almıştır. Bu film Rotterdam Film festivalinde en iyi film ödülü almıştır.

  Yurtdışında ve ülkemizdeki uluslararası film festivallerinde jüri üyeliği yapmıştır.

  Görkem Yeltan’ın ilk kez yönetmenlik koltuğuna oturduğu Yemekteydik ve Karar Verdim filmi dünyadaki pek çok festivalde ülkemizi temsil etmiştir. İkinci uzun metraj filmi Bağcık da festival yolculuğundan sonra vizyona girmiştir.  Mehmet Güreli’nin Dört Köşeli Üçgen filminin senaristi ve yapımcılarından biridir.

  İKSV Uluslararası Tiyatro Festivali’nde prömiyerini yapan “Ben Anadolu” oyununu sahneye koymuştur. (2020)

   

  Yeltan graduated from the Theatre Department at State Conservatory, starred in TV series, films and plays. She won best actress award for two films: Wrong Rosary and September.

  She wrote articles on children’s literature for two newspapers and has 19 published children’s books. Her twentieth book “Sarmaşık ve Kaktüs” (The creeper and The Cactus) is a fairy tale written for the adults. She is a lyricist. Being in the screenplay team of Wrong Rosary, She won the best screenplay award with the film. The film won the best film award at Rotterdam Film Festival.

  Yeltan served as a juror at both national at international film festivals.

  Her first directorial debut  “We Were Dining And I Decided” was invited to several festivals including İstanbul, Adana, IAWRT New Delhi Asian Women Films Festival, Montreal World Film Festival, Aichi Women's Films Festival, and Afghanistan Women’s Films Fesival.

  She has finished shooting her second film “The Shoelace”. She is the scriptwriter and one of the producers of Mehmet Gureli’s film “Four Cornered Triangle”.

 • PROF. DR. EMİNE UÇAR İLBUĞA

  ÖZGEÇMİŞ

  Prof. Dr. Emine Uçar İlbuğa, Akdeniz Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Akademik çalışmalarını, sinema ve göç, toplumsal değişme ve sinema, değişen/dönüşen sinema salonları ve seyir deneyimleri alanlarında yürütmektedir.

   

  Prof. Dr. Emine Uçar İlbuğa is a faculty member at Akdeniz University, Faculty of Communication, Department of Radio, Television and Cinema. She carries out her academic studies in the fields of cinema and migration, social change and cinema, changing/transforming cinema halls and viewing experiences.

 • OĞUZ ATABAŞ

  Oğuz Atabaş
  1987 yılında Gölcük’te doğdu. 2005 Yılında Konya Selçuk Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon bölümünü kazandı. Aynı Yıl okulun Televizyonu Olan UNTV’de çalışmaya başladı. 2009 yılında İstanbula yerleşti ve Post prodüksiyon firmalarında Kurgu Editörlüğü yaptı. 2011 yılında Uluslar arası bir haber kanalı olan Al Jazeera Turk firmasına kurgu editörü olarak girdi. 2015 yılında TRT World’ün açılmasıyla orada kurgu editörü olarak devam etti. Halen TRT World’de calışmaya devam etmektedir.