Uluslararası Uzun Metraj Kategorisi Jüri

 • Derviş ZAİM / JÜRİ BAŞKANI

  DERVİŞ ZAİM

  YAZAR / YÖNETMEN ve YAPIMCI

  1964 yılında Kıbrıs’ın Limasol kentinde doğmuştur. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuş, ardından Warwick Üniversitesi’nden Kültürel Çalışmalar dalında MA almıştır. Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Sanatta Yeterlilik programını bitirmiştir. Bugüne kadar on film ve bir belgesel yönetmiştir. Filmlerinin senaryosunu yazmış ve çoğunun yapımcılığını da üstlenmiştir. Ares Harikalar Diyarında adında romanı ile 1994 Yunus Nadi ödülünü kazanmıştır. İkinci romanı Rüyet Nisan 2019’da yayınlamıştır. Çok sayıda yerli ve uluslararası sanat festivalinde yer almış ve ödüller kazanmıştır. Halen Maltepe, Ankara Bilim ve Yakındoğu Üniversitelerinde ders vermektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

  Filmleri:

  1996 Tabutta Rövaşata (Somersault In A Coffin)

  2000 Filler ve Çimen (Elephants and Grass)

  2003 Çamur (Mud)

  2003 Paralel Yolculuklar (Parallel Trips- belgesel)

  2006 Cenneti Beklerken (Waiting For Heaven)

  2009 Nokta (Dot)

  2010 Gölgeler ve Suretler (Shadows and Faces)

  2012 Devir (Cycle)

  2014 Balık (Fish)

  2016 Rüya (Dream)

  2020 Flaşbellek (Flashdrive)

   

   

  AUTHOR/DIRECTOR/ PRODUCER

  He was born in 1964 in Limassol, Cyprus. He graduated from Boğaziçi University, Department of Business Administration, and then received an MA in Cultural Studies from Warwick University. He graduated from Maltepe University Fine Arts Faculty Cinema and Art Proficiency program. He has directed ten films and a documentary to date. He has written the scripts of his films and produced many of them. He won the 1994 Yunus Nadi Award for his novel called Ares in Wonderland. His second novel, Rüyet, was published in April 2019. He took part in many local and international art festivals and won awards. He still teaches at Maltepe, Ankara Science and Near East Universities. He is married and has a child.

   

 • Müjde IŞIL

             MÜJDE IŞIL –SİNEMA YAZARI

           İstanbul Üniversitesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun. TV’de çeşitli kültür-sanat programlarında metin yazarı olarak çalıştı. Porttakal.com’un sinema sayfasını hazırladı. 9 yıl çalıştığı Sinema dergisinde film eleştirileri yazdı, yönetmen ve oyuncu röportajları yaptı, araştırma dosyaları hazırladı. Dergi kapatıldıktan sonra sinema yazarlığına Milliyet Sanat, Radikal ve ArkaPencere.com’da devam etti. Halen Milliyet gazetesi ve Milliyet Sanat dergisinde sinema yazılarına devam ediyor.

   

          MÜJDE IŞIL-FILM CRITIC

         Graduated from Istanbul University Radio-Television and Cinema Department. He worked as a copywriter in various culture and art programs on TV. He prepared the cinema page of Porttakal.com. He wrote film reviews, conducted interviews with directors and actors, and prepared research files for the Cinema magazine, where he worked for 9 years. After the magazine was closed, he continued his film writing at Milliyet Sanat, Radikal and ArkaPencere.com. He still continues to write cinema articles in Milliyet newspaper and Milliyet Art magazine.

 • Ensar ALTAY

  ENSAR ALTAY / YÖNETMEN

  London Film Academy’de sinema eğitimi aldı. 2012-2018 yılları arasında Al Jazeera televizyonu için birçok ülkede kısa belgeseller yaptı. Sinemaya yoğunlaşma süreci 2018 yılında Meleklerin Koruyucusu filmi ile başladı. Amerika’da yaşayan ve ölümcül hasta çocukları evlat edinen Muhammed Bzeek’in hikayesini anlattığı Meleklerin Koruyucusu, ulusal ve uluslararası festivale katıldı ve çeşitli kategorilerde ödüller aldı. 2020 yılında yaptığı ikinci belgesel filmi Kodokushi ise Japonya’da yaşanan yalnız ölümleri anlatıyor. Uluslararası Prömiyerini 24. Şanghay Film Festivali’nde yapan film, festivalin büyük ödülü Altın Kadehe aday gösterildi. Ulusal prömiyerini ise 8. Boğaziçi Film Festivali’nde yaptı ve Uluslararası Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Sinematografi Oscar’ı olarak adlandırılan Camerimage Film Festivali de dahil olmak üzere birçok prestijli festivalde aday olan ve çeşitli kategorilerde ödüller alan Kodokushi Singapur Japon Film Birliği tarafından En İyi Japon Filmleri arasına alındı. Şimdi ilk uzun metrajlı filmi Kanto için çalışmaktadır.

  He studied cinema at the London Film Academy. Between 2012-2018, he made short documentaries for Al Jazeera television in many countries. His concentration on cinema began in 2018 with the film Guardian of Angels. The film tells the story of Mohamed Bzeek, who lives in America and take cares of terminally ill children, the film participated in national and international festivals and received awards in various categories. In 2020, his second documentary film Kodokushi tells the story of lonely deaths in Japan. The film had its international premiere at the 24th Shanghai Film Festival and was nominated for the festival's grand prize, Golden Globe. The films’ national premiere at the 8th Bosphorus Film Festival and was awarded by International Jury Special Prize. Kodokushi was nominated and won awards in various categories at many prestigious festivals, including the Camerimage Film Festival, the Oscars of Cinematography, and was recognized as one of the Best Japanese Films by the Japanese Film Association of Singapore. He is currently working on his first fiction feature film Kanto.

   

 • Mine PAKEL

  Mine Pakel

   Besteci, Ses Tasarımcısı

  Müzik hayatına 9 yaşında keman eğitimleri alarak başlayan Mine Pakel,müzikal kariyerine lise ve üniversitede müzik okuyarak devam etmiştir. Üniversite yıllarında bir başka hayali olan sinema alanına ilgi duymuş, müzikle birlikte eş zamanlı olarak sinema eğitimleri almış, sonrasında kendi yaptığı müzikleri kaydedebilme adına stüdyo ve müzik teknolojileri programlarına katılmıştır.  Müzikal kariyerini bir yandan sinema alanına yönlendirirken bir yandan da birçok kurum ve kuruluşta müzik eğitimciliği, müzik yazarlığı ve film müziği besteciliği yapmıştır.
  Bahçeşehir Üniversitesi Innovative Design Academy’de Audio Production eğitiminden sonra yine Bahçeşehir Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Ses Teknolojileri Anabilim Dalı master programına kabul edilmiştir. Eğitimine halen Soundart, Ses Enstalasyonları üzerine yazdığı tezi ile devam etmektedir.

  2018 yılından bu yana ise kariyerine post prodüksiyon alanında film müzikleri bestecisi, ses tasarımcısı, ses mühendisi ve müzisyen olarak devam etmektedir.

   

   

   

  Mine Pakel, who started her musical career by playing the violin at a young age, continued her musical career by focusing on classical music. She took classical music lessons in high school and at university. Her passion for cinema during her university years pushed her to study cinema simultaneously with the music. Then the movie enabled her to focus on the field of music. After these processes, she wanted to advance her career in the field of sound engineering. After the University Innovative Design Academy Audio Production and Design training, she continued her Master's program at Bahçeşehir University Audio Technologies. While continuing her academic career with the thesis on sound installations, coding, audio visual, and spatial sound design, she also carried on her professional career with many films, documentaries, and video art. In addition to taking part in music projects as a composer, sound designer, and sound engineer, she proceeds her work in the fields of music production, the music industry, and sound installation.

   

 • Gökhan ATILMIŞ

  Gökhan Atılmış 

  Görüntü Yönetmeni

   1969 yılında doğdu.Dokuz Eylül üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi,Sinema Tv Bölümünden Mezun oldu . 1998 yılından beri görüntü yönetmenliği yapmaktadır.

   

  He  was born in1969 . Graduated from Dokuz Eylül university,Faculty of Fine Arts ,Cinema -Tv Department. He has been working as a cinematographer since 1998