BELGESEL FİLM YAPIM DESTEK YARIŞMASI KATEGORİSİ

 • Semra GÜZEL KORVER / JÜRİ BAŞKANI

  Semra GÜZEL KORVER

  Yönetmen - Prodüktör

  İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV-Sinema  mezunu. Aynı üniversite ve bölümde  Doktora’ya devam ediyor.

  1991’den bu yana başta belgesel yapımlar olmak üzere pek çok haber, kültür, reklam ve tanıtım projesine araştırmacı, yönetmen, prodüktör, editör ve danışman olarak imza atar. Dönüşüm, Fan-Atik, Şehir İnsanları, Alamnya Alamanya, Multikulti Haberler, Orada Doğdum Burada Büyüdüm belgesellerinden bazılarıdır.


  PRIX Europa, Al Jazeera Belgesel Film Festivali, Oscar Türkiye Seçici Jürisi, Antalya ve Ankara Film Festivalleri gibi bir birçok ulusal ve uluslararası festivalde jüri üyesi olur, ödüller alır.

  İstanbul Üniversitesi Radyo-TV Yayıncılığı Bölümünde ders verir (2001-2002). Avrupa Konseyinin “ayrımcılığa karşı sesini yükselt” kampanyasında uzman olarak yer alır (2010). Avrupa Konseyi, İstanbul Avrupa Medya Buluşması’nın koordinatörlüğünü yapar (2010). Güneydoğu Avrupa Yayın Birliği (SEE PMS), Ortak Yapımlar Grubunda editör olarak bulunur (2011-2013).  Avrupa Yayın Birliği(EBU) Kültürlerarası ve Çeşitlilik Grubunda bir sezon başkanlık yapan Korver (2011-13) 8 yıl boyunca bu grupta prodüktör, yönetmen ve editör olarak etkin çalışır. 

   

  Bir sezon başkanlığını da yaptığı Belgesel Sinemacılar Birliğinin kurucu ve aktif üyelerindendir. Festivallerde ve üniversitelerde Belgesel Sinema Atölyeleri yapmaktadır. Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.

   

  Bazı gazete, dergi ve kitaplarda bilimsel makaleleri, denemeleri ve röportajları yayınlanan Korver, neyyse (www.neyyse.com) adlı bloğunda özel röportajlar yapmakta, Cinedergi'deki belgeselci adlı köşesinde sinema yazıları (www.cinedergi.com) yazmaktadır.

   

  She is a graduate of the Faculty of Communication in İstanbul University. She is continuing her PhD studies at the same university and department.

   She has since 1991 worked in primarily in documentary filmmaking, and also commercials, advertorials, news, and culture-art programs as producer, director, editor and consultant. She was present at national and international film festivals as a jury member, director-producer and received awards.

   

  She gave lectures at the İstanbul University, Radio-TV Broadcasting Department.  She attended the campaign "Speak Out Against Discrimination" of the European Council as an expert. Being among the editors of the Co-Production Group of the European Association of Public Service Media in South East Europe (SEE-PMS), Korver served for one period as the chairlady of the European Broadcasting Union's (EBU) Intercultural and Diversity Group. 

   

  She is one of the founding members of Association of Documentary Filmmakers in Turkey where she was also the chairwoman for a while. She also makes documentary film workshop in film festivals and university. She is also member of Association of Journalists in Turkey

   

  Doing interviews regarding life in her blog called Neyyse (neyyse.com) and writing film ciritic on Cinedergi ( www.cineregi.com). Her articles, essays and interviews are published in some newspapers, magazines and books.
 • Hasan Basri ÖZDEMİR

  HASAN BASRİ ÖZDEMİR / AKADEMİSYEN-YÖNETMEN

  01.10.1983 yılında Seyhan / Adana da doğdu. İlköğretimi Denizli ilköğretim okulunda tamamladıktan sonra, lise öğrenimini Adana Abdulkadir Paksoy Kız Lisesinde bitirdi. 2005 yılında Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Sinema ve Televizyon bölümüne girmeye hak kazandı. Birinci sınıftan itibaren Kampus TV’de kameraman ve daha sonraki dönemlerde program yönetmeni olarak çalıştı. Bu dönemde bir taraftan da kısa film ve belgesel film çekmeye başladı. Okulu devam ederken birçok profesyonel dizi ve uzun metraj sinema filminde Yönetmen yardımcılığı, yönetmen asistanlığı ve kamera asistanlığı yaptı. Çektiği belgesel filmler ve kısa filmler birçok festivalden ödülle döndü. Çektiği “Hazal” adlı kısa filmi birçok festivalde gösterildi. Frankfurt Film Festivalinde ilk beş film arasında yer aldı. Bir yılda çekimlerini tamamladığı “Toruk” adlı belgesel filmiyle Adana Uluslararası Altın Koza Film Festivali, 2011 TRT Belgesel Film Festivali dâhil olmak üzere ulusal ve uluslararası festivallerde 5’i “En İyi Belgesel Film” Ödülü olmak üzere 10 ödül kazandı. Çektiği belgesel filmlerin yanı sıra yazdığı “Dalyan Balıkçıları” adlı Belgesel film projesini TRT Belgesel kanalı için çekti. Aynı zamanda, Türkiye'nin en önemli görüntü yönetmenlerinden olan ve 4. Yeşilçam Ödülleri’nde ‘En İyi Görüntü Yönetmeni’ ödülünü kazanan Uğur İçbak'tan workshop almaya hak kazandı. Hasan Basri Özdemir 2009 yılında Erciyes üniversitesi Radyo, sinema ve televizyon bölümünden mezun olduktan sonra aynı yıl Sosyal Bilimler Enstitüsü Halkla İlişkiler ve tanıtım bölümünde tezsiz yüksek lisans eğitimine başladı ve 2012 yılında yüksek lisansını tamamladı. Yücel Çakmaklı Film Atölyesinin, Anadolu Sinemacılar Derneğinin ve Altın Çınar Film Festivalinin fikir babalığını ve kurucu başkanlığını yaptı. Türkiye’de birçok şehirde film atölyeleri düzenledi. Bu başarılarından dolayı iletişim fakültesine en çok ödül getiren öğrenci sıfatı ile Erciyes Üniversitesi tarafından onur ödülüyle onurlandırıldı. 2019 yapımı son filmi “Mavi Otel” 56 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi belgesel Film ödülü için yarıştı. Çektiği filmlerle 100’den fazla film festivalinde ülkesini temsil etti. Adana Yüreğir Film Akademisi, Elazığ Harput Film Akademisi gibi Anadolu’nun birçok ilinde film akademileri kurgu ve Belgesel Film Üzerine atölyeler düzenledi.

  Kırıkkale üniversitesi Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmakta olan Hasan Basri Özdemir, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema genel müdürlüğü destekli Bir Orkestranın İzinde adlı yeni belgesel filminin çekimlerine devam etmekte ve bunun yanı sıra uzun metraj filminin senaryosunu yazmaya devam etmektedir. Televizyonlara program yazmaktadır. Halen bağımsız olarak belgesel ve kısa film çalışmalarını sürdürmektedir. 

  He was born on 01.10.1983 in Seyhan / Adana. After completing her primary education at Denizli primary school, she completed her high school education at Adana Abdulkadir Paksoy Girls' High School. In 2005, she earned the right to enter Erciyes University, Faculty of Communication, Department of Radio, Cinema and Television. She worked as a cameraman at Kampus TV since her first year and later as a program director. During this period, she started to shoot short films and documentaries. While continuing his education, he worked as assistant director, assistant director and camera assistant in many professional series and feature films. The documentary films and short films he shot returned with awards from many festivals. His short film "Hazal" was screened in many festivals. It was among the top five films at the Frankfurt Film Festival. With his documentary film "Toruk", which he completed in a year, he won 10 awards, 5 of which were the "Best Documentary Film", at national and international festivals, including the Adana International Golden Boll Film Festival and the 2011 TRT Documentary Film Festival. In addition to the documentary films he shot, he shot the documentary film project "Dalyan Fishermen" for the TRT Documentary channel. At the same time, he was entitled to receive a workshop from Uğur İçbak, one of Turkey's most important cinematographers, who won the 'Best Cinematography' award at the 4th Yeşilçam Awards. After graduating from Erciyes University, Radio, Cinema and Television Department in 2009, Hasan Basri Özdemir started his non-thesis master's education in the Social Sciences Institute Public Relations and Publicity Department in the same year and completed his master's degree in 2012. He acted as the father of ideas and founding president of Yücel Çakmaklı Film Workshop, Anatolian Filmmakers Association and Altın Çınar Film Festival. He organized film workshops in many cities in Turkey. Due to these achievements, he was honored with the honor award by Erciyes University as the student who brought the most awards to the communication faculty. His last film, "Mavi Hotel", made in 2019, competed for the Best Documentary Film award at the 56th Antalya Golden Orange Film Festival. He represented his country in more than 100 film festivals with the films he shot. Film academies in many provinces of Anatolia such as Adana Yuregir Film Academy and Elazig Harput Film Academy organized workshops on editing and documentary films.
  Hasan Basri Özdemir, who is working as a lecturer in Kırıkkale University, Audio-Visual Techniques and Media Production Department, continues to shoot the new documentary film titled In the Footsteps of an Orchestra with the support of the Republic of Turkey Ministry of Culture and Tourism General Directorate of Cinema, and also continues to write the script of the feature film. He writes programs for television. He still continues to work on documentaries and short films independently.

   

 • Öğr. Gör. Serdar SABUNCU

  Öğr. Gör. Serdar SABUNCU / AKADEMİSYEN-YÖNETMEN

  1982 yılında Merzifon’da doğdu. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalında doktora eğitimine devam etmektedir. Karabük Üniversitesi Safranbolu Şefik Yılmaz Dizdar MYO Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. “Çerde”, “Bir Zamanlar Safranbolu’da Sinemalar”, “Bestekar Niyazi Şengül” ve “Velespit” isimli belgesellerin yönetmenliğini yapmıştır. Birçok belgesel filmde kurgucu ve görüntü yönetmeni olarak görev almıştır.

  He was born in 1982 in Merzifon. He completed his bachelor and master degree studies at Selcuk University, Faculty of Communication, Department of Radio, Television and Cinema. He continues his doctorate education in the Department of Radio, Television and Cinema at Ankara Hacı Bayram Veli University. Karabük University Safranbolu Şefik Yılmaz Dizdar of Vocational School is working as a lecturer in the Radio and Television Programming Department. He directed the documentaries “Çerde”, “Once Upon a Time in Safranbolu Cinemas”, “Composer Niyazi Şengül” and “Velespit”. He worked as an editor and cinematographer in many documentary films.